Staff

Leadership Team
Executive Headteacher: Sarah Rowlands

Head of School and SENDCo: Carolyn Marles

Assistant Headteachers: Karen Higgins, Kelly Grove and Lynn Walton

Nursery Classes
Year Group Leader: Carol Collins

Green room: Meena Pillai, Carol Collins and Luthfun Ahmed

Red room: Carol Collins, Meena Pillai, Hepbzibah Danso-Adde and Shabnaz Rahman

Blue room: Sabah Ahmed, Diane Williams and Shazia Shafique

Reception classes
Year Group Leader: Faye Rowe

Class 1: Faye Rowe and Renica Charles

Class 2: Sadia Shiraj and Wendy Crooks

Class 3: Sumbel Ali and Veena Robin

Class 4: Jumanah Miah, Tracey Morant and Shamael Gul

Class 5: Hassana Rahman and Shahana Uddin

Year 1 classes
Year Group Leader: Charlotte Adelakun

Class 9: Yewah Dennis and Pam Sagoo

Class 10: Meena Rajakumar and Jasbir Panesar

Class 16: Manisha Sharma and Veena Ramgolam

Class 17: Charlotte Adelakun and Ruxsana Pathan

Class 18: Majedah Kayum and Darshana Parmar

Year 2 classes
Year Group Leader: Sophie Arthur

Class 11: Sophie Arthur, Farah Tufail and Mahak Jahan

Class 12: Sheila Obeng-Atakora, Coral Hunt and Santhini Loganathan

Class 13: Shiva Suntoo and Renu Rana

Class 14: Charmi Wickramasekere and Naheeda Ibrahim

Class 15: William Cotter and Azad Khan

Subject Leads
SEND: Carolyn Marles

Assessment: EYFS – Karen Higgins and KS1 – Kelly Grove

EYFS: Karen Higgins

Reading: Kelly Grove

Phonics: EYFS – Faye Rowe KS1 – Sheila Obeng-Atakora

Phonic Interventions: Sheila Obeng-Atakora and Pamela McKoy

Maths and Teaching and Learning: Lynn Walton

PE Coach: Richard Villota

Support Staff
Luthfun Ahmed, Shamim Hassan, Ravinder Virdee​​​​​​, Robina Khan, Nasreen Khan, Karthika Rengaraj, Kalpana Subakumar, Tahira Zainab, Therese Senghore, Sadia Rana, Michelle Mitchell, Fateha Ali, Sofia Mudassar, Salma Runa, Dipti Parikh, Saida Saiyed, Bina Bhatt
Children’s Centre Staff
Sandra Boulter
Hortense Kebani
Sumathi Rajan
Vicky Cunningham
Lucy Boswell
Office Staff
Natasha Huffstead
Radhika Balraj
Jo Doublal
Noreen Zubair
Support Staff (non-teaching)
IT Support: Charles Abereoje

Premises Manager: David Graves

Site Supervisor: Wayne Rozee

Mid-day Supervisory: Pratheepa Sritharan, Riffat Ahmed, Sujeeva Navaneethan, Samina Khan, Aspiah Choudury, Rita Saha, Rasamma Kamalathasan, Sukhwinder Ghuman